21. Yüzyılda Oscar Ödülü Alan Kadın Oyuncular

Oscar ödülleri, Amerikan sinema endüstrisinde her yıl verilen prestijli ödüllerdir. Resmi adı “Academy Awards” olan Oscar ödülleri, sinema sanatının en iyilerini ödüllendirmek için verilir. İlk kez 1929 yılında verilen ödüller, Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından organize edilir.Genellikle “Akademi Ödülleri” veya sadece “Oscarlar” olarak da anılır. Ödüller, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi sinematografi, en iyi kurgu, en iyi görsel efekt, en iyi kostüm tasarımı, en iyi makyaj ve saç tasarımı gibi birçok kategoride verilir.

Oscar ödülleri, dünya çapında büyük ilgi görür ve sinema endüstrisi için büyük bir prestij kaynağıdır. Ödüllerin verildiği törenler, genellikle Hollywood’da düzenlenir ve dünya çapında milyonlarca insan tarafından izlenir.

Sizler için 21. yüzyılda en çok ödül alan kadın oyuncuları listeledik ; 

 

1. Edith Head

Edith Head, Amerikalı bir kostüm tasarımcısıydı ve Oscar ödülleri tarihinde en çok ödül kazanan kadın sanatçıdır. Head, Hollywood’da 1920’lerden 1980’lere kadar birçok ünlü filmde kostüm tasarımı yaptı.

Edith Head, kariyeri boyunca 35 Oscar adaylığı kazandı ve 8 kez Oscar ödülü kazandı. 1949’da, “The Emperor Waltz” filmindeki çalışmasıyla ilk Oscar’ını kazandı. Daha sonra, “All About Eve” (1950), “Samson and Delilah” (1951), “The Greatest Show on Earth” (1952), “Roman Holiday” (1953), “Sabrina” (1954), “The Facts of Life” (1960) ve “The Sting” (1973) filmlerindeki çalışmalarıyla da ödüle layık görüldü.

Head, kostüm tasarımı alanında yaratıcılığı, özgünlüğü ve kalitesi ile tanındı ve Hollywood tarihindeki en büyük kostüm tasarımcılarından biri olarak kabul edilir. Ödülleriyle birlikte, kostüm tasarımı alanında birçok onur ve ödüle layık görüldü.

2. Katharine Hepburn

Katharine Hepburn, Amerikalı bir oyuncuydu ve Oscar ödülleri tarihinde en çok ödül kazanan kadın oyuncudur. Toplamda, Hepburn 12 kez Oscar’a aday gösterildi ve 4 kez kazandı.

İlginizi Çekebilir  Dünya Sinemasında Adını En İyiler Arasına Yazdıran 10 Oyuncusu

Hepburn, Oscar ödülü kazanan ilk kadın oyunculardan biriydi ve ilk Oscar’ını 1933 yılında “Morning Glory” filmindeki performansıyla kazandı. Daha sonra, “Guess Who’s Coming to Dinner” (1967), “The Lion in Winter” (1968) ve “On Golden Pond” (1981) filmlerindeki performanslarıyla da ödüle layık görüldü.

Hepburn, oyunculuk kariyeri boyunca tiyatro, televizyon ve sinema dahil olmak üzere birçok alanda başarılı oldu. Oyunculuğu, cesur ve bağımsız kadın karakterlerini canlandırmakla tanındı ve Amerikan sinemasının en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir. Ayrıca, sinema endüstrisinde kadınların güçlendirilmesi ve hakları için de aktif olarak mücadele etti.

3. Frances McDormand

Frances McDormand, Amerikalı bir oyuncu ve Oscar ödülü kazanan az sayıdaki oyunculardan biridir. Toplamda, McDormand 6 kez Oscar’a aday gösterildi ve 3 kez kazandı.

McDormand, ilk Oscar ödülünü 1996 yılında “Fargo” filmindeki performansıyla kazandı. Daha sonra, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (2017) ve “Nomadland” (2020) filmlerindeki performanslarıyla da ödüle layık görüldü.

McDormand, oyunculuk kariyeri boyunca tiyatro, televizyon ve sinema dahil olmak üzere birçok alanda çalıştı. Performansları, güçlü ve bağımsız kadın karakterlerini canlandırmakla tanındı ve Amerikan sinemasının en büyük oyuncularından biri olarak kabul edilir. Ayrıca, sinema endüstrisinde kadınların güçlendirilmesi ve hakları için de aktif olarak mücadele etti ve kadınların eşit temsilini savunan birçok hareketin destekçisi oldu.

4. Ingrid Bergman

Ingrid Bergman, İsveçli bir oyuncu ve Oscar ödülü kazanan önemli isimlerden biridir. Bergman, toplamda üç kez Oscar ödülü kazandı ve yedi kez aday gösterildi.

Bergman’ın ilk Oscar ödülü kazandığı film “Gaslight” idi ve bu filmdeki performansıyla 1944 yılında En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı. Daha sonra, “Anastasia” (1956) ve “Murder on the Orient Express” (1974) filmlerindeki performanslarıyla da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.

Bergman, oyunculuk kariyeri boyunca tiyatro, televizyon ve sinema dahil olmak üzere birçok alanda çalıştı. Performansları, zarif ve sofistike karakterleri canlandırmakla tanındı ve Hollywood’un en büyük yıldızlarından biri olarak kabul edilir. Ayrıca, insan hakları ve hayırseverlik konularında aktif olarak çalıştı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) iyi niyet elçisi olarak görev yaptı.

İlginizi Çekebilir  Korku ve Aksiyon'un Eksik Olmadığı En İyi 27 Zombi Filmi

5. Meryl Streep

Meryl Streep, Amerikalı bir oyuncu ve tarihteki en başarılı oyunculardan biri olarak kabul edilir. Oyunculuk kariyeri boyunca toplam 21 Oscar adaylığı ve 3 kez Oscar ödülü kazandı.

Streep’in ilk Oscar ödülü, 1980 yapımı “Kramer vs. Kramer” filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında kazandı. Daha sonra, 1982 yapımı “Sophie’s Choice” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında ve 2011 yapımı “The Iron Lady” filmindeki performansıyla da En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandı.

Streep, oyunculuk kariyeri boyunca tiyatro, televizyon ve sinema dahil olmak üzere birçok alanda çalıştı. Performansları, farklı karakterleri canlandırmakta üstün bir yeteneğe sahip olması nedeniyle takdir edildi. Ayrıca, cinsiyet eşitliği ve insan hakları gibi konularda da aktif olarak çalıştı ve sosyal sorumluluk projelerine katıldı.

6. Thelma Schoonmaker

Thelma Schoonmaker, Amerikalı bir film editörüdür ve Martin Scorsese ile uzun yıllardır süren işbirliği ile tanınır. Schoonmaker, film kariyeri boyunca toplam 8 kez Oscar’a aday gösterildi ve bunların üçünde Oscar ödülünü kazandı.

Schoonmaker, ilk kez 1980 yılında “Raging Bull” filmindeki performansıyla En İyi Kurgu dalında Oscar ödülü kazandı. Daha sonra, “The Aviator” (2004) ve “The Departed” (2006) filmlerindeki performanslarıyla da En İyi Kurgu dalında Oscar ödülü kazandı.

Schoonmaker, kariyeri boyunca Scorsese’nin birçok filmi için çalıştı ve ayrıca Michael Powell ve Emeric Pressburger’in filmlerini de kurguladı. Çalışmaları, özellikle filmlerin hikayelerini anlatmada kullanılan kesimlerin estetiği ve gücüyle takdir edilir.

7. Elizabeth Taylor

Elizabeth Taylor, film kariyeri boyunca 5 kez Oscar ödülüne aday gösterilmiş ve bunlardan 2’sini kazanmıştır. İlk Oscar ödülünü 1960 yılında “Butterfield 8” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında kazanmıştır. İkinci Oscar ödülü ise 1966 yılında “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında kazanmıştır.

İlginizi Çekebilir  Tüm Zamanların Imdb Puanına Göre En İyi Türk Filmleri

Ayrıca, Taylor, 1992 yılında Akademi Onur Ödülü’ne layık görüldü ve film endüstrisine yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirildi.

8. Maggie Smith

Maggie Smith, film kariyeri boyunca 6 kez Oscar’a aday gösterilmiş ve bunlardan 2’sini kazanmıştır. İlk Oscar ödülünü 1969 yılında “The Prime of Miss Jean Brodie” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında kazanmıştır. İkinci Oscar ödülü ise 1979 yılında “California Suite” filmindeki yardımcı kadın oyuncu rolüyle kazanmıştır.

Maggie Smith ayrıca, tiyatro ve televizyon kariyeriyle de tanınır. Downton Abbey adlı televizyon dizisinde canlandırdığı Violet Crawley rolüyle Emmy Ödülü kazanmıştır.

9. Jane Fonda

Jane Fonda, film kariyeri boyunca 7 kez Oscar’a aday gösterilmiş ve bunlardan 2’sini kazanmıştır. İlk Oscar ödülünü 1971 yılında “Klute” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında kazanmıştır. İkinci Oscar ödülü ise 1978 yılında “Coming Home” filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında kazanmıştır.

Fonda ayrıca, siyasi aktivizmiyle de tanınır. Vietnam Savaşı’na karşı yaptığı protestolar ve çevre hareketlerine yaptığı katkılar nedeniyle pek çok ödüle layık görülmüştür.

10. Cate Blanchett

Cate Blanchett, film kariyeri boyunca 7 kez Oscar’a aday gösterilmiş ve bunlardan 2’sini kazanmıştır. İlk Oscar ödülünü 2005 yılında “The Aviator” filmindeki yardımcı kadın oyuncu rolüyle kazanmıştır. İkinci Oscar ödülü ise 2014 yılında “Blue Jasmine” filmindeki başrol performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında kazanmıştır.

Blanchett ayrıca, tiyatro ve televizyon kariyeriyle de tanınır. Bazı önemli tiyatro performansları arasında “The Maids”, “Uncle Vanya” ve “The Present” sayılabilir. Ayrıca, “Mrs. America” adlı televizyon dizisindeki performansıyla Emmy Ödülü kazanmıştır.

Leave your vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.